[ad_1]
Майже місяць Україна живе в умовах жорсткого карантину. Але весняні польові роботи ніхто не відміняв – аграрії повинні, як і раніше, виходити в поле, сіяти, садити ярі культури, обробляти озимі.
Щоб не заблокувати посівну, уряд послабив карантин для аграріїв, дозволивши їм повноцінно працювати нарівні з продуктовими ритейлерами, аптеками і господарськими магазинами.
LIGA.net розбиралася, як агрокомпанії проводять посівну в умовах карантину і якого врожаю очікують у сезоні-2020.
Що посіють і що пожнуть
Весняно-польові роботи проводяться в штатному режимі, запевнив LIGA.net заступник міністра економіки Тарас Висоцький. Вже посіяли близько 1 млн га ранніх ярових зернових і зернобобових культур з 15 млн га площ. Почали сіяти цукровий буряк і соняшник.
Компанії на 100% забезпечені насінням за всіма видами продукції, з добривами також не буде проблем. Аграрії вже закупили 1,06 млн т – це 81% від потреб.
Є і відмінності від минулого року. Цього сезону в структурі посівних площ збільшиться частка кукурудзи і соняшника, скоротяться посіви ячменю, сої та цукрового буряка, прогнозують у Мінекономіки.
Що про підготовку до посівної кажуть в агрохолдингах?
Більшість погоджується з міністерством – з польовими роботами і майбутнім урожаєм не повинно бути великих проблем. Однак побоювання є. Нинішня посівна має свої особливості.
Мінімум контактів
Головне завдання під час карантину – організувати роботу підприємства так, щоб мінімізувати контакти не тільки між основними працівниками, але й з постачальниками і партнерами.
“Якщо з робочого ритму випадає один із співробітників, людей, з якими він контактував, доведеться відправити на самоізоляцію. І тут питання – ким їх замінити? Нових людей треба навчати, а часу немає”, – говорить генеральний директор агрохолдингу ІМК Алекс Ліссітса.
Така ж ситуація не лише в полях, але і в цілому в агросекторі – на фермах, птахофабриках.
Погоджується з Ліссітсею і директор агрохолдингу Епіцентр Агро Василь Мороз. “Зараз головний виклик – це зберегти здоров’я і життя наших людей, які працюють у полях. Польові роботи почалися ще з лютого, але основна їхня фаза – посів кукурудзи і соняшника – стартує після 7 квітня”, – додає він.
Деякі компанії пішли на жорсткі заходи. Наприклад в холдингу Астарта для мінімізації масових скупчень людей закрили столові. “Але тепер компенсуємо витрати на харчування”, – говорить директор департаменту сільгоспвиробництва Астарти Вадим Скрипник.
Доставити робітників і забезпечити захист
У аграріїв виникають складнощі з організацією підвезення працівників до місця роботи, говорить гендиректор Українського клубу аграрного бізнесу Роман Сластьон.
“Також були певні проблеми із забезпеченням масками та дезінфікуючими засобами, – додає він. – Але поки ці питання вирішені, більшість вже активно проводить польові роботи”.
Знайти техніку
Карантин ускладнив роботу із зовнішніми підрядниками та партнерами. “Деякі з наших партнерів, зокрема, компанії, що надають свої послуги з оренди техніки і різних агротехнічних операцій, зараз взагалі не працюють”, – каже Мороз з Епіцентр Агро.
Частині компаній доводиться розраховувати цієї весни тільки на власну техніку і сили.
Рекордні терміни
“Часу на посів цього року реально дуже мало, вологи в землі після безсніжної зими і бездощової весни залишилося небагато. Треба поспішати”, – розповідає Ліссітса.
Якщо найближчими тижнями не буде рясних дощів, стан посівів поступово почне погіршуватися, додає Сластьон з УКАБ.
Ризик введення НС
Аграрії занепокоєні можливим введенням надзвичайного стану, якщо ситуація із захворюванням коронавірусом посилиться.
“Введення надзвичайного стану спровокує обмеження з транспортування техніки та засобів виробництва, що вкрай негативно позначиться на посівній. Приміром, простоювання протягом дня техніки в полі через несправність і відсутність сервісу або запчастин може не тільки затягнути посівну, але і призвести до істотного зниження врожайності через відхилення від технології”, – говорить Ліссітса.
Що в підсумку?
Нинішні проблеми не варто переоцінювати. Карантин порівняно з пережитими складнощами в 2014 році – це “дрібні неприємності”, говорить гендиректор холдингу HarvEast Дмитро Скорняков.
І все ж оптимізм аграріїв може змінитися песимізмом: пік польових робіт в Україні збігається з прогнозованим піком захворюваності коронавірусом, і якщо уряд знову продовжить або посилить карантин, для агросектору це може стати ударом.
Читайте російською: Как карантин отразится на посевной и урожае. Пять страхов аграриев
Читайте также
[ad_2]
Source link
