[ad_1]
Карантин відправив більшу частину країни по домівках, змусивши багатьох українців економити, в тому числі на оплаті комунальних послуг.
Показовий приклад – Київ. У столиці рівень оплати комуналки опустився до п’ятирічного мінімуму.
Удар по комуналці
“Загальний рівень оплати за житлово-комунальні послуги в Києві на 27 березня не досягає 80%. Порівняно з лютим кияни заплатили на 15-20% менше”, – повідомила LIGA.net Юлія Грамотна, радник з комунікацій заступника голови КМДА Петра Пантелеєва.
80% – це п’ятирічний мінімум, зазначає Грамотна. Наприклад, в лютому, згідно з даними Держстату, рівень оплати в Києві склав 95%. Загальна сума платежів – 2,2 млрд грн. Сумарна заборгованість киян на 1 березня, за даними Мінрегіону, – 6,8 млрд грн.
Це 20,8% від загального боргу за комуналку в країні. За ним розташувалися Дніпропетровська (5,5 млрд грн) і Харківська області (4,8 млрд). Найкращі показники в західних регіонах – у Волинській (193,7 млн грн), Закарпатській (181,6 млн) і Чернівецькій областях (135,6 млн).
Серед найбільш “постраждалих” в столиці – компанія “Київкомунсервіс”, яка вивозить домашні відходи. У неї, за даними КМДА, рівень оплати просів до 73%. Це на 17% менше, ніж в лютому. Борг населення – майже 17 млн грн.
Далі йдуть Київводоканал, ЖЕКи та інші комунальні підприємства, що стежать за чистотою в будинках і на територіях поруч з ними. У них оплати впали з 90% до 75%, борг оцінюється в 699 млн і 25 млн грн відповідно.
Останнє місце – за Київтеплоенерго, де рівень виплат впав на 10%. Загальний борг за гарячу воду та водопостачання міська влада оцінила більш ніж 2 млрд грн.
Що відбувається з оплатою на електроенергію? В енергокомпанії Yasno з холдингу ДТЕК стверджують, що про це говорити ще рано. “Період [оплати] ще не закрито, даних ще немає”, – зазначила LIGA.net прес-секретар компанії Марина Ключковська. Yasno поставляє електроенергію в Києві і в Київській області.
Чим це загрожує? Поки без санкцій
На щастя для боржників, санкцій за несплату комуналки в період карантину і наступних 30 днів після його відміни, немає. Верховна Рада заборонила нараховувати пеню і штрафи за невчасну оплату. Ці норми містяться в законі №530-IX, який депутати ухвалили 17 березня.
“Також забороняється припиняти або призупиняти надання послуг громадянам навіть у разі несплати платежів або їх затримки, – каже Грамотна. – А рівень оплати впливає на стабільність роботи комунальних підприємств”.
Згідно з постановою Кабміну №867, виробники тепла повинні щомісяця розраховуватися з Нафтогазом за спожитий газ не менше, ніж на 90%. В іншому випадку, НАК може зупинити поставку газу.
Це ж стосується і водоканалів, де в собівартість послуг закладена ціна на електроенергію. У разі великого боргу водоканал можуть відключити від електроенергії. Наприклад, подібна загроза вже була в Луганській області.
У квітні через борг в 167,4 млн грн Луганське енергетичне об’єднання пригрозило відключити після карантину від електроенергії Лисичанськводоканал. Він забезпечує водою 80 000 чоловік в трьох міста регіону.
“Для ЖЕКів і керуючих компаній критичною є оплата електроенергії, від якої живляться ліфти і коридори. А також зарплата двірників, аварійних бригад”, – додає Грамотна.
Щоб уникнути проблем, 2 квітня Кабмін заборонив відрізати комунальні компанії в період карантину від газу і електроенергії. Під це правило, згідно зі змінами до постанови №211, зокрема підпадають водоканали і теплоелектроцентралі.
Кабмін обіцяє допомогти
80% – низький, але ще не критичний показник. Ситуація стане критичною, якщо оплати впадуть до 50%, говорить Грамотна. У цьому випадку, за її словами, рівень оплати не зможе покривати основні витрати підприємств.
За прогнозами КМДА, в квітні ситуація може посилиться, але наскільки платежі можуть просісти, прогнозувати не поспішають. Замість цього радять оплачувати комуналку онлайн.
“На сьогодні є широкий вибір сервісів, де можна оплатити комунальні послуги, не виходячи з дому. На моє переконання, це кращий спосіб уникнути черг і скупчення людей у відділеннях банків і на пошті”, – наводяться слова заступника голови КМДА Петра Пантелеєва у відповіді на запит LIGA.net.
Як оплачувати комуналку безробітним? З цим обіцяє допомогти Кабінет міністрів. Зокрема уряд планує компенсувати українцям частину комуналки і підвищити на 300 грн субсидії. Ще одна обіцянка – допомога для безробітних через ведення карантину.
Для цього Верховна Рада повинна затвердити секвестр державного бюджету, створивши так званий Стабілізаційний фонд. За рахунок фонду Кабмін планує підтримати медицину, населення і бізнес в умовах карантину.
Допомога може бути масовою. Згідно з опитуванням компанії Gradus, велика частина українців не зможе без держпідтримки пережити жорсткий карантин більше місяця. Тільки у 15,5% зі 1200 опитаних респондентів вистачить грошей на місяць, у 16,8% – на два тижні.
За різними даними, карантин залишив без роботи від 500 000 до 700 000 чоловік. А загальна кількість безробітних збільшилася до 2 млн.
Щотижня він “забирає” у економіки більш $300 млн, писала раніше LIGA.net.
Читайте також російською: Пятилетний минимум. Карантин обвалил оплату коммунальных услуг в Киеве. Чем это грозит?
Читайте также
[ad_2]
Source link
