Connect with us

Hi, what are you looking for?

The Forex Review

Самые популярные новости

“З палаючого лісу можна і не повернутися”. Як горіла Зона відчуження – очима фотографа – новости Украины, Суспiльство

[ad_1]

На в’їзді до крихітного села Магдин, на узбіччі розбитої лісової дороги, стоїть дерев’яний хрест з іконою, прибраний рушниками. Дивно, але дерево та ікона повністю вціліли після пожеж, які кілька тижнів вирували на півночі Житомирської області і в чорнобильській зоні відчуження.

Дивно тому, що саме село Магдин вигоріло майже дотла.

У Зоні відчуження, за даними ДСНС, від вогню постраждали близько 20 тисяч гектарів (як три умовних Житомира або один Львів), з яких 30% –  ліси. У Житомирській області пожежі прокотилися територією 4300 гектарів.

Вранці 10 квітня український фотограф Володимир Шуваєв сів у автомобіль і першого разу виїхав у сторону палаючої Зони відчуження. Ми публікуємо його розповідь про ці поїздки.

ДОЛИНА РІЧКИ УЖ

Я ніколи раніше такого не бачив: як пожежа з полів перекидається просто через річку на інший бік і йде вглиб Зони. Ми це зняли на дрон, який підняли метрів на 200 над пожежею.

Зона відчуження займає досить велику площу (2600 кв км) і має неправильну форму, віддалено нагадуючи трилисник. З Києва до неї ведуть два маршрути.

Якщо від Іванкова повернути праворуч на Дитятки – потрапиш на основний “портал” до Зони. На той момент навколо Чорнобиля вже горіли ліси, потім вогонь перекинувся на сторону Прип’яті і далі до Білорусі. Але туди нас не пускали: карантин, режим НС, тільки за перепустками.

А ще можна від Іванкова поїхати наліво, через Красятичі, на північ Житомирської області. Ця дорога йде в напрямку Овруча, кілька разів входить і виходить із Зони. І не було такого жорсткого контролю на головному в’їзді, як на КП в Дитятках. Ми вирішили їхати саме туди.

Кордон Зони відчуження там проходить приблизно біля річки Уж. З висоти вона і правда схожа на вужа – тонка і звивиста.

В нашій зйомці немає нічого особливого, потрібно просто мати свій погляд і навички польотів.

Все навколо горіло, у величезних масштабах. У мене є відео, зняті з перервою у два дні. На першому видно сильне задимлення, загорання, з якою легкістю вогонь перекидається з трави на верхню частину дерев, на ліс. На другому відео пожежі вже намагаються заливати водою з вертольотів. І ті зони, які на першому відео і на фотках тільки горять, тут – уже згоріли. Залишилися тільки чорні вигорілі поля. Це і є долина річки Уж.

Довідка: Тільки 23 квітня в ДСНС повідомили, що ситуація в Зоні відчуження і Житомирській області стабілізувалася, і нових вогнищ відкритого загоряння більше немає

Взагалі я фотожурналістикою займаюся час від часу, не є штатним співробітником фотоагенцій або медіа. Знімаю в основному на гуманітарну тематику, співпрацюю з різними структурами ООН. Так що я не дуже часто їжджу до палаючих лісів.

Тому першого разу я поїхав тільки подивитися. І побачив, що справа – серйозна.

Читайте також: 10 причин, чому горять ліси біля Чорнобиля. Пояснює вчений із Зони відчуження

ВОГНЯНА ПАСТКА

Другого і третього разу я їздив на пожежі ближче до населених пунктів біля кордону з Білоруссю. Якщо поїхати від Овруча на північ, це фактично міжнародна траса, там є така кишенька вправо трохи вище Первомайського – на села Личмани, Магдин, Бережесть.

Магдин – в пожежах згоріло 24 будинки, вціліли – тільки 4. Будинки використовували релігійні поселенці, які прийшли туди приблизно 10 років тому.

Личмани – в селі згоріло 7 будинків, тут також живуть старовіри-поселенці.

Ці села знаходяться в лісі. Навіть заїхати до них – нетривіальне завдання. Їхня особливість полягає в тому, що вони оточені з усіх боків чорнобильською зоною, а виїзд із них лісовими дорогами – один, максимум два. Люди опинилися у вогняному котлі.

Ми були в Личманах, Магдині, Любимівці, коли вогонь нишпорив навколо цих сіл і підбирався до них. У лісі не дуже зрозуміло, з якого боку вогонь наближається – сильне задимлення. Місцеві розповідали, що вітер перекидає вогонь у різні боки, як йому заманеться. І можна через те, що в лісі мало доріг, потрапити до пастки вогню.

У цих населених пунктах досі живуть люди. У Магдині, в Личманах, в Любимівці – їх небагато, в основному люди похилого віку. Будинки дерев’яні. Начебто і логічно: коли живеш у лісі, то будуєш із дерева. Але потрібно жорстко контролювати весь периметр навколо своїх будинків у лісі, а це досить складно. По-перше, великі площі. По-друге, люди похилого віку, їм фізично важко. І у них майже немає техніки. На три села – один трактор.

Суха зима, сухий ліс навколо. Не було весняної повені, і у дворах висохли колодязі. Під час пожежі вони залишки води з колодязів вичерпали. Чим можна було гасити вогонь? Тільки прибивати палаючу траву, рубати ліс і переорювати поля. Більше нічого.

А вони оточені лісом. Десь палаюче дерево впало, вогонь перекинувся і пішов далі.

Було страшно. Мені здається, у таких умовах спрацьовує якась журналістська чуйка. Коли люди намагаються втекти від небезпеки, то журналіст, навпаки, повинен їхати в ту сторону, де небезпечно, щоб показати, що саме відбувається. Але важливо розуміти, коли зупинитися. З палаючого лісу можна і не повернутися.

Дивіться також: Згоріли села і ліси: опубліковане відео наслідків лісових пожеж

ЛОПАТИ Й АВІАЦІЯ

Коли приїхали першого разу, біля сіл Зелена Поляна і Варовичі (село Варовичі потім вигоріло повністю) ми зустріли сільських пожежних, було ще кілька співробітників ДСНС. Кілька пожежників і сільгосптехніка.

Вони просто перекопували поля, щоб пожежа не поширювалася, оскільки на таких великих площах гасити вогонь нереально, його можна тільки обмежити вирубкою або переорюванням грунту.

Довідка: До гасіння пожеж тільки в Зоні відчуження залучили понад 1300 осіб – рятувальників, військових і лісників, і 250 одиниць техніки: зокрема гелікоптери, пожежний поїзд. В Овруцькому районі Житомирської області на кінець квітня працювали 680 рятувальників

Коли я приїхав через тиждень, ситуація була набагато гіршою. На в’їзді до Зони вже стояв невеликий поліцейський блокпост. На місці пожеж активно працювала пожежна авіація. Поліцейські були радикально проти того, щоб ми запускали дрон.

Але це і зрозуміло. Працює авіація, їм не потрібні проблеми.

Людей до гасіння пожеж залучили набагато більше, тому що стало зрозуміло: вогонь наближається до великих інфраструктурних об’єктів.

Зона величезна, і в її західній частині майже нічого, крім нескінченних лісів і кинутих сіл, немає. Але ближче до східного контуру – Чорнобиль, де живуть люди, які працюють на станції. Плюс там знаходиться завод переробки ядерних відходів “Вектор”.

Ці об’єкти захищені від стихійного лиха, мають контур безпеки, бетонні паркани – просто так нічого не загориться. Але є місця, де зберігалася техніка після ліквідації аварії: в районі села Буряківка. Ну і Прип’ять – досить велике місто, а біля нього знаходиться Рудий ліс.

Рятувальники намагалися саме ці місця убезпечити від вогню. Ми їм не заважали, вони нам теж. Одного разу трохи поговорили. Ми просто привіталися, вони підійшли до нас, поцікавилися, звідки ми і що робимо.

За даними ДСНС, пожежа почалася 4 квітня. Ми запитуємо: “Хлопці, ви тут давно?” А вони: “Вже четвертий тиждень гасимо”. Пожежні – звичайні сільські дядьки, які там і живуть. Вони роздратовані.

Дивіться також: Страшні пожежі в Житомирській області. Ліс і села, що згоріли, зняли на дрон: відео

Щовесни люди палять сміття та листя. Місцеві жителі самі підпалюють поля. Тому що підпалити – це безкоштовно, а компостувати суху траву – потрібна техніка, солярка, руками треба працювати. Все це вимагає зусиль і грошей. На жаль, людям простіше підпалити.

Цього року трапилася катастрофа, тому що була суха зима, снігу не було, і вогонь дуже швидко поширювався.

Пожежні втомилися. На даний момент лихо локалізоване. Йде дощ. Магдин згорів дотла. Залишилися тільки кілька будинків і хрест на в’їзді: дерев’яний, з іконою.

ФОТО – Володимир Шуваєв
ТЕКСТ – Валерія Кондратова

Підготовлено в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів можуть не співпадати з офіційною позицією уряду США/Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government

Читайте російською: “Из пылающего леса можно и не вернуться”. Как сгорела Зона отчуждения – глазами фотографа

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.[ad_2]

Source link

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Самые популярные новости

[ad_1] Карантин відправив більшу частину країни по домівках, змусивши багатьох українців економити, в тому числі на оплаті комунальних послуг. Показовий приклад – Київ. У...

Самые популярные новости

[ad_1] Березень 2020 запам’ятається надовго. Це один із найгірших місяців в історії світової економіки. За кілька тижнів обрушилося буквально все: від авіаперевезень і глобального...

Новости криптовалюты

[ad_1] Профессор сравнительного правоведения в Колумбийском университете Катарина Пистор считает, что планы Facebook выпустить собственную криптовалюту – очередная заявка компании на мировое господство, которая...

Коронавирус

[ad_1] Пожалуйста, обратите внимание Вы покидаете сайт Центра мировой политики Карнеги-Цинхуа и переходите на сайт Московского Центра Карнеги. 请注意… 你将离开清华—卡内基中心网站,进入卡内基其他全球中心的网站。 [ad_2] Source link

Copyright © 2020 ZoxPress Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress. DMCA.com Protection Status