Connect with us

Hi, what are you looking for?

The Forex Review

Самые популярные новости

Резонанс | Заробітчани STOP!!! Тисячі українців їдуть до Польщі, або Чого не знає Шмигаль – новости Украины, Економіка

[ad_1]

Повернення трудових мігрантів в Україну – один із важливих пунктів у стратегії Володимира Зеленського. Президент говорив про це в своїй інавгураційній промові, у відеозверненнях й особливо активно – в період пандемії коронавірусу, коли весь світ закрився на карантин, а частина “заробітчан” дійсно вирішила пересидіти його на батьківщині.

– Це хороша новина, нехай і обставини такого повернення не найприємніші… Ми повинні зробити все й утримати цих людей… Тисячі кілометрів нових доріг та інфраструктурні об’єкти дадуть нам необхідний імпульс для економічного розвитку і створять нові робочі місця, – сказав Зеленський у відеозверненні 1 квітня .

Скільки українців повернулося – неясно. Прем’єр Денис Шмигаль постійно називає цифру 2 млн, але підтвердити її не можуть ні прикордонники, ні профільні експерти. Щоб залишити трудових мігрантів в країні, прем’єр анонсував програми підтримки: для них пообіцяли створити нові робочі місця – залучити до дорожнього будівництва і платити на перших порах від 6000 до 8000 грн.

Така перспектива надихнула не всіх. Уже через пару тижнів після початку карантину на інтернет-форумах почалося обговорення: як знову виїхати на заробітки через закриті кордони? Тим більше що попит на робочі руки, як ніколи високий. Через карантин європейські фермери втрачають урожай – його нікому збирати, писала  LIGA.net.

Далі почався безлад. Уряд повів себе, як людина, яка не розуміє, що роблять її руки, куди йдуть ноги і що говорить язик.

“Переговорів про вивезення людей не вели і не ведемо, ні на офіційному, ні на неофіційному рівні”, – заявив прем’єр-міністр в інтерв’ю  РБК, яке вийшло 22 квітня.

Вже на наступний день, за згодою МЗС, двісті українських трудових мігрантів вилетіли до Фінляндії чартерним рейсом, організованим на прохання фінських фермерів.

Усього Фінляндія хотіла цієї весни ввезти 14 000 сезонних робітників, розповів виданню ERR посол Естонії Каймо Кууск у Києві (естонська компанія виконувала рейс): “Були довгі переговори, і, врешті-решт, Фінляндії вдалося вмовити Україну”.

Після першого рейсу всі домовленості обнулились.

“В умовах поширення пандемії будь-яка подорож означає наразитися на небезпеку захворювання, особливо коли подорож здійснюється літаком”, – заявив на брифінгу глава МЗС Дмитро Кулеба.

Концепція знову змінилася вже на наступний день. 29 квітня авіакомпанія МАУ повідомила: їй довелося скасувати рейс до Лондона з трудовими мігрантами. Лист від Державіаслужби прийшов за дві години до вильоту, повідомили в прес-службі. “Офіційно заборони для вильоту немає, крім листа Державіаслужби, де вказана причина – зміна номера рейсу. Я вперше з таким стикаюся”, – уточнила LIGA.net глава прес-служби МАУ Євгенія Сацька.

І все ж наприкінці дня літак вилетів до Туманного Альбіону.

Ввечері в уряді озвучили нову позицію. Україна готова допомогти організувати рейси для сезонних робітників, якщо працевлаштування буде легальним,  написав у своєму телеграм-каналі Денис Шмигаль. Умови для перевезення – легальне працевлаштування українців на термін від трьох місяців із дотриманням усіх соціальних гарантій та умов праці.

Чартерна авіація – лише один із способів потрапити на заробітки до Європи, з’ясувала LIGA.net.

Як українці примудряються їхати на сезонні роботи, незважаючи на карантин і закриті кордони, і чому спроби уряду затримати їх на батьківщині – погане рішення?

Дорога відкрита. Українці їдуть
“Через польський кордон провозили за 430 злотих (2768 грн). Дорого, але всі ризики беремо на себе. Прикордонники майже ніколи не відмовляють у в’їзді, якщо пасажири правильно підготувалися”, – розповідає LIGA.net Антон Стіщенко (прізвище змінено на прохання героя), який возить пасажирів з України у Польщу.

Під правильною підготовкою Антон має на увазі наявність польської робочої візи, запрошення на роботу, умов роботи від роботодавця і вказівки карантинної зони, де мігрант зможе відсидіти 14-денний карантин після перетину кордону. Все це – умови в’їзду до Польщі для іноземних громадян, які планують працювати в країні.

Під ці критерії потрапляє приблизно три чверті українських трудових мігрантів у Польщі, розповіла LIGA.net місцева журналістка Олена Бабакова. Єдина проблема для заробітчан – відсутність легальних міжнародних пасажирських рейсів.

Але українські перевізники знайшли рішення. Щоб потрапити до Польщі, вони використовують нехитру схему – організовують автобуси, які доставляють їх зі Львова до польського кордону, там пасажирів пересаджують на легковий автомобіль, на якому проходять митний контроль. Після перетину кордону знову пересаджують людей в автобус, припаркований уже на території Польщі.

Наскільки затребувана така схема, оцінити складно. У Прикордонслужбі України LIGA.net кажуть, що в березні з України виїхало близько 1 млн осіб, інформацію про напрямки міграції вони не фіксують, а даних за квітень поки немає. За даними, моніторингу “Рейтинг. Бізнес в офіційних цифрах”, у квітні Україну залишило близько 78 500 українців.

За словами Бабакової, польські роботодавці не зацікавлені в оплаті карантинного простою, тому, в першу чергу, шукають працівників у Польщі. Але в деяких сферах, наприклад, в агро і будівництві, кадровий голод змушує брати на себе і транспортні, й карантинні витрати.

Крім Польщі, трудові мігранти можуть дістатися наземним транспортом в Угорщину, Чехію і Білорусь. Основна вимога для трудових мігрантів – наявність робочої візи, каже Василь Воскобойник, президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування.

Действующие автомобильные пункты пропуска, фото: сайт Госпогранслужбы Украины

Діючі автомобільні пункти пропуску, фото: сайт Держприкордонслужби України

Все – легально. Україна не може обмежити виїзд громадян за кордон, рішення Кабміну тільки визначають категорії осіб, яким дозволено в’їхати в Україну в період карантину, каже  LIGA.net глава прес-служби Держприкордонслужби України Андрій Демченко.

Польща, Угорщина і Чехія – не обов’язково кінець маршруту. На закритих форумах заробітчан можна знайти сотні пропозицій для нелегального працевлаштування в Німеччині при наявності карти поляка.

“На нашу ферму для збору спаржі доставляють працівників із Польщі, серед них є українці, – розповіла  LIGA.net працівниця ферми в центрі Німеччини, яка попросила не називати її ім’я. – В автобус допускають не більше шести осіб. Кажуть, дороги вільні, проблем із прикордонниками немає”.

Ситуація з “картою поляка” неоднозначна, багато українських заробітчан помиляються, коли вважають що в країнах ЄС – Польщі та Німеччині – діють однакові правила працевлаштування для громадян третіх країн, розповідає  LIGA.net співробітник Проекту “Консультаційна підтримка трудових мігрантів” у землі Саксонія-Ангальт Джеміле Умерова. Карта поляка дає дозвіл на роботу тільки в Польщі. У Німеччині українцям потрібна віза. Нелегальна трудова міграція в Німеччині, за її словами, може призвести до великих штрафних санкцій. Серед них заборона на в’їзд як у Німеччину, так і на територію всієї шенгенської зони.

Сама вона приїхала на роботу в Німеччину ще до карантину. Каже, що роботи багато. “Руки натираються до мозолів, зате платять добре – 9,85 євро на годину”. За місцевими мірками – це небагато. Мінімальна зарплата в Німеччині – 9,35 євро на годину.

Иллюстративное фото: сезонные работники собирают урожай в Германии, фото: EPA

Ілюстративне фото: сезонні робітники збирають урожай в Німеччині, фото: ЕРА

Один нюанс: власник, за її словами, не організовує для приїжджих карантин. І тут дійсно може бути ризик для здоров’я. “Нелегальна трудова міграція особливо небезпечна в карантин”, – підтверджує Воскобойник з асоціації компаній із міжнародного працевлаштування.

Тих, хто все ж шукає роботу за кордоном, він закликає дотримуватися двох правил. По-перше, не платити посередникам за працевлаштування – у всьому світі пошук працівників оплачує роботодавець. По-друге, не погоджуватися на нелегальну роботу.

“У першому випадку – можете залишитися без роботи, у другому – втратити здоров’я і навіть життя”, – пояснює Воскобойник.

“Заразитися коронавірусом у дорозі практично неможливо”, – впевнений перевізник Антон. Але пізніше додає: за місяць перевезень у Польщі не пустили лише двох його пасажирів, причина – підвищена температура.

Чи часто прикордонники перевіряють її при в’їзді? “Не завжди, але буває”, – відмахується він.

Чому ідея Кабміну, затримати заробітчан, приречена на провал
Примус не залишати Україну може призвести до зростання невдоволення і соціального вибуху – це дуже чутливе питання для українського суспільства, впевнений Воскобойник.

Пояснення глави МЗС Дмитра Кулеби про те, що літаки скасували через ризик зараження коронавірусом, йому здаються надуманими. “Мігранти, коли  прибувають у Фінляндію або в будь-яку іншу країну, повинні будуть пройти двотижневий карантин. У разі захворювання, всі країни ЄС беруть на себе зобов’язання лікувати людей, які перебувають на їх території. Крім того, укладення трудового договору передбачає дотримання умов соцстрахування”, – пояснює Воскобойник.

При дотриманні всіх норм безпеки та охорони здоров’я, чартерні рейси нелогічно забороняти – це порушення конституційних прав, каже експерт із питань міграції, доктор економічних наук Андрій Гайдуцький.

Чартерні рейси для перевезення трудових мігрантів – не нова практика, додає Гайдуцький. Вони особливо популярні в країнах Перської затоки, в Австралії та в регіонах, де одночасно потрібно багато фахівців у так званих 3D-Industries (dirty, difficult, dangerous).

У період карантину вперше такою можливістю скористалася Німеччина. Два тижні тому організувала серію чартерних рейсів з трудовими мігрантами з Румунії. За словами Воскобойника, до 21 травня Німеччина планує залучити 80 000 робочих з Румунії.

Владі України важливо не обмежувати подібні пропозиції, а проконтролювати безпеку перельоту, сходяться на думці всі співрозмовники  LIGA.net

Иллюстративное фото: сезонные работники собирают урожай в Германии, фото: EPA

Ілюстративне фото: сезонні робітники збирають урожай в Німеччині, фото: ЕРА

Світова криза 2008-2009 рр. показала, що швидше відновлюються економіки країн, де зберегли трудових мігрантів, розповідає  LIGA.net головний науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень Олена Малиновська. З іншого боку, потреба в робітниках за кордоном і неможливість забезпечити робочі місця в Україні в умовах кризи приведуть до ще більш активної міграції з України після скасування карантину.

Сезонні працівники вдома працюють у сезон і заробляють на цілий рік – після карантину у них не буде накопичень. “Вони повинні будуть знову їхати на заробітки – зарплата в 6000-8000 грн, про яку говорить Кабмін, їх не прогодує”, – впевнена Малиновська.

Програма уряду щодо залучення заробітчан в Україну малоефективна, погоджується Гайдуцький.

По-перше, нові робочі місця в Україні пропонують переважно у виробництві, а велика частина трудових мігрантів зайняті в сфері послуг. По-друге, більшість із них не зможуть скористатися новою кредитною програмою уряду, тому що не мають офіційних доходів в Україні, а якщо мають – досить скромні.

“Фінляндія хотіла цієї весни ввезти 14 000 сезонних робітників”, – розповів виданню ERR посол Естонії в Києві Каймо Кууск. Крім рейсів до Фінляндії, планувалися кілька чартерів до Німеччини і Британії, розповіли  LIGA.net в прес-службі МАУ.

“Міграція – це процес самоорганізації суспільства, – каже Малиновська. – Риба шукає, де глибше, а людина, де краще”.

У глобалізованому світі – шукати, де краще, стало набагато простіше.

Читайте матеріал російською: Резонанс | Заробитчане STOP!!! Как тысячи украинцев уже едут в Польшу, или Чего не знает Шмыгаль

Диана Манучарян

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.[ad_2]

Source link

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Самые популярные новости

[ad_1] На в’їзді до крихітного села Магдин, на узбіччі розбитої лісової дороги, стоїть дерев’яний хрест з іконою, прибраний рушниками. Дивно, але дерево та ікона...

Самые популярные новости

[ad_1] Березень 2020 запам’ятається надовго. Це один із найгірших місяців в історії світової економіки. За кілька тижнів обрушилося буквально все: від авіаперевезень і глобального...

Самые популярные новости

[ad_1] Карантин відправив більшу частину країни по домівках, змусивши багатьох українців економити, в тому числі на оплаті комунальних послуг. Показовий приклад – Київ. У...

Новости криптовалюты

[ad_1] Профессор сравнительного правоведения в Колумбийском университете Катарина Пистор считает, что планы Facebook выпустить собственную криптовалюту – очередная заявка компании на мировое господство, которая...

Copyright © 2020 ZoxPress Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress. DMCA.com Protection Status