Connect with us

Hi, what are you looking for?

The Forex Review

Самые популярные новости

Коломойський програв боротьбу за банківський закон у Раді. Дві погані новини для олігарха – новости Украины, Економіка

[ad_1]

Фінансовий комітет Ради завершив розгляд більше 16 000 поправок до так званого “антиколомойського” закону. Проект готовий до фінального голосування у Верховній Раді, причому в більш жорсткій версії, ніж первинний варіант.

Текст ще не готовий, але LIGA.net ознайомилася з порівняльною таблицею до законопроекту – ці зміни увійдуть до підсумкової редакції документа. Якщо його приймуть, як уже пообіцяв президент Володимир Зеленський, це прямо вплине практично на всі судові процеси, які проходять навколо націоналізації ПриватБанку.

І це – погана новина для екс-власників банку Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова.

Складна доля “антиколомойського” закону

Фінансовому комітету Ради знадобився майже місяць, щоб розібрати 16586 поправок, які нардепи подали до банківського законопроекту №2571-д між першим і другим читаннями. Фінальні уточнення були прийняті 27 квітня.

ЩО ТАКЕ “АНТИКОЛОМОЙСЬКИЙ ЗАКОН”

Законопроект №2571 – це пул змін до банківського законодавства, які, зокрема, стосуються судових розглядів навколо рішень НБУ. Закон стосується всіх банків, які збанкрутували внаслідок кризи 2014-2015 років.

Проект уточнює, що екс-власники банків-банкрутів дійсно можуть визнати неправомірними дії держави. Наприклад, Нацбанк міг помилково визнати конкретний банк неплатоспроможним.

Новий закон покликаний пом’якшити можливі наслідки програшу держави в судах з екс-бенефіціарами банків. Головна ідея: неправильні рішення держструктур – не привід для скасування їхніх рішень. І щоб отримати компенсацію за них, потрібно довести свої збитки за допомогою міжнародного аудитора.

Це стосується і ПриватБанку: перед націоналізацією в грудні 2016 року він був визнаний банкрутом, оскільки НБУ виявив у банку величезний портфель кредитів, виданих компаніям Ігоря Коломойського та його бізнес-партнерів. Екс-власник Привату оскаржує практично всі дії Нацбанку того періоду.

Завдяки новаціям, які передбачає закон 2571 і великій судовій війні навколо Привату, законопроект отримав неформальну назву – “антиколомойський”. Його прийняття суттєво посилює позиції держави в судах з олігархом навколо націоналізації.

Зараз Рада розглядає вже третій варіант законопроекту. Перший з’явився в Раді у грудні 2019 року від Кабміну Олексія Гончарука, але застряг у фінкомітеті. Його скорочену версію, яку запропонував голова комітету Данило Гетманцев, за інформацією співрозмовників LIGA.net у Раді, не узгодив МВФ.

Третя редакція зіткнулася з запеклим протистоянням групи депутатів. Всього до законопроекту подали майже 17 000 правок – абсолютний рекорд в історії українського парламенту. Депутати Олександр Дубінський та Ігор Палиця (обох ЗМІ відносять до “орбіти Коломойського”) називали законопроект неконституційним, оскільки він порушує право громадян на оскарження рішень держорганів.

Щоб обійти “законодавчий спам” Рада прийняла законопроект №1043 про зміни до регламенту. Вони вводять особливу процедуру для законопроектів, які отримали понад 500 редагувань: кожна фракція або група визначає не більше п’яти пропозицій або поправок, не підтриманих комітетом, на яких вони наполягають. Щоб піти скороченим шляхом з “антиколомойським” законом потрібні підписи 150 нардепів.

Погані новини для Коломойського: як закон загрожує його попереднім перемогам у суді

Підсумок роботи профільного комітету з законопроектом став справжнім сюрпризом: він не тільки зберіг всі ключові норми, на яких наполягали в НБУ і МВФ, але і отримав навіть більш жорсткі формулювання, точно невигідні екс-власникам українських банків-банкрутів.

Комітет ще не підготував фінальну версію законопроекту, рекомендовану до другого читання, але текст правок, які внесли депутати, є в розпорядженні LIGA.net.

Серед них – три головних нововведення. Два з них – погіршують позиції екс-власників банків-банкрутів, зокрема Коломойського і Боголюбова, в боротьбі з державою. Одна – збільшує розмір можливої ​​компенсації за понесені збитки.

Перше. Збитки дійсно потрібно довести за допомогою аудитора, який відповідає критеріям НБУ і має право проводити аудит звітності банків. Фірму обирає суд.

Нова деталь: контракт з аудитором укладає Нацбанк. Позивач, який доводить факт збитків, вносить на рахунки НБУ депозит, як гарантію оплати. Звіт аудитора про фінансовий стан банку прирівнюється до висновку експертизи. Суд не має права його відхилити.

Чим це погано для Коломойського? З аудитором (навіть, якщо це буде українська компанія) довести збитки буде набагато складніше, ніж якби обсяг компенсації визначав безпосередньо суд. За офіційною версією НБУ, діра в капіталі ПриватБанку на момент націоналізації становила 155 млрд грн. Незалежний аудит EY, який проводився на початку 2017 року, не робив висновків щодо капіталу, але підтвердив, що у ПриватБанку була катастрофічно низька якість кредитного портфеля (кредити – основне джерело доходу будь-якого банку).

Друге. Всі діючі судові процеси, в яких оскаржуються рішення держструктур щодо банків-банкрутів, повинні враховувати норми нового закону. У першій редакції законопроекту цієї позиції не було.

В контексті ПриватБанку це важливо, оскільки з моменту вступу закону в силу, рішення держструктур (НБУ, Мінфін, Фонд гарантування вкладів) можна оскаржувати, але не можна скасувати/відкотити назад. Саме це Коломойський намагається зробити в судах, де він оскаржує націоналізацію Привату і купівлю банку Міністерством фінансів.

Третя зміна – хороша новина для постраждалих від дій регуляторів. Депутати змінили визначення упущеної вигоди. Теперь – це втрачений дохід, а не прибуток акціонера банку, як було зазначено в першій редакції. У теорії, це дозволить деяким екс-бенефіціарам банків домогтися більших компенсацій від держави.

Реально “антиколомойський”. Як новий закон вплине на суди ПриватБанку

Ці зміни можуть сильно вплинути на хід всієї судової війни за ПриватБанк.

Головний наслідок прийняття законопроекту 2571 в такому вигляді, як рекомендує фінкомітет Ради – Ігор Коломойський точно не зможе повернути банк, оскільки норми нового закону повинні застосовуватися у всіх процесах, навіть у тих, які вже почалися.

Досі вплив “антиколомойського” закону на суди навколо Привату був неочевидним, розповідає співрозмовник LIGA.net серед юристів, які представляють державу на судах із Коломойським. Формулювання першої редакції законопроекту залишало судам простір для трактувань: чи варто застосовувати нові норми для вже розпочатих процесів або слідувати правилу “закон не має зворотної сили”.

“Прямо прописавши, що нові норми потрібно застосовувати щодо  існуючих процесів, законодавець перестраховується, – говорить він. – Тепер судді будуть аналізувати, як закон впливає на конкретне виробництво. Деякі процеси, ймовірно, будуть закриті”.

У справі Приватбанку зараз проходять три суди:

Велика палата Верховного суду, де сім’я Суркісів доводить, що вони не пов’язані з Ігорем Коломойським.

На даний момент – це ключовий процес, який визначить, чи законно Нацбанк визначив пов’язаними з екс-власниками особами сотні компаній і фізосіб. За критерієм пов’язаності з Коломойським ПриватБанк конвертував депозити багатьох екс-клієнтів (так звана операція bail-in), серед них були і Суркіси. Загальна сума конвертації перевищила 29 млрд грн.

Від результату цієї справи також залежить юрисдикція всього спору: господарська чи адміністративна.

27 квітня чергове слухання справи у Великій палаті не відбулося: судді звернулися до Офісу Генпрокурора і Вищої ради правосуддя через “тиск із боку ЗМІ”.

Шостий апеляційний адміністративний суд. Розглядає апеляцію НБУ на рішення Окружного адмінсуду Києва про незаконність націоналізації ПриватБанку.

Докладно аргументи суду LIGA.net описувала рік тому. Апеляція повинна була відбутися в грудні 2019, але суд навмисне не став розглядати справу, зупинивши процес до остаточного рішення щодо справи Суркісів.

Госпсуд Києва. Коломойський просить повернути йому акції Привату. Справу поставили на паузу – до завершення процесу про націоналізацію. Про цей процес LIGA.net в деталях писала тут.

За словами співрозмовника LIGA.net серед юристів держави, “антиколомойський” закон, швидше за все, не вплине на справу Суркісів. “У законі йдеться про акціонерів банку на момент визнання неплатоспроможним, а bail-in виник вже після націоналізації”, – зазначає він.

Процеси в адміністративному та госпсуді можуть бути переглянуті з поправкою на новий закон. Але в будь-якому випадку, навіть якщо Коломойський і Боголюбов доведуть у суді, що НБУ помилився, визнаючи ПриватБанк неплатоспроможним, їм залишиться тільки ініціювати новий процес – про компенсацію збитків. І їх ще потрібно буде довести.

За інформацією співрозмовників LIGA.net у керівництві фракції Слуга народу, голосування за “антиколомойський закон” у другому читанні може відбутися вже наступного тижня.

Читайте російською: Коломойский проиграл борьбу за банковский закон в Раде. Две плохие новости для олигарха

Сергей Шевчук

Юрий Смирнов

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.[ad_2]

Source link

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Самые популярные новости

[ad_1] На в’їзді до крихітного села Магдин, на узбіччі розбитої лісової дороги, стоїть дерев’яний хрест з іконою, прибраний рушниками. Дивно, але дерево та ікона...

Самые популярные новости

[ad_1] Карантин відправив більшу частину країни по домівках, змусивши багатьох українців економити, в тому числі на оплаті комунальних послуг. Показовий приклад – Київ. У...

Самые популярные новости

[ad_1] Березень 2020 запам’ятається надовго. Це один із найгірших місяців в історії світової економіки. За кілька тижнів обрушилося буквально все: від авіаперевезень і глобального...

Новости криптовалюты

[ad_1] Профессор сравнительного правоведения в Колумбийском университете Катарина Пистор считает, что планы Facebook выпустить собственную криптовалюту – очередная заявка компании на мировое господство, которая...

Copyright © 2020 ZoxPress Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress. DMCA.com Protection Status