Connect with us

Hi, what are you looking for?

The Forex Review

Самые популярные новости

У РФ реально є надувні винищувачі. Це суть інформаційної автократії – Гурієв – новости Украины, Суспiльство

[ad_1]

Сергій Гурієв – професор Паризького університету Sciences Po і відомий російський економіст. В 2015-2019 був головним економістом Європейського банку реконструкції і розвитку(ЄБРР), очолював Російську економічну школу. У травні 2013 року Гурієв покинув Росію через побоювання, що він може стати підозрюваним у справі ЮКОС (він був співдоповідачем). Живе у Франції.

26 травня Гурієв прочитав лекцію випускникам Центру журналістики Київської школи економіки на тему “ЗМІ в епоху постправди та інформаційних автократів”. Коротко переказуємо цей виступ. Подивитися відеозапис лекції можна тут.

Чому економіст цікавиться медіа

Одне з питань, яке мені здалося цікавим, — це роль інформації в сучасній автократії, тому що стало зрозуміло, що, наприклад, путінський режим більше не може продовжувати користуватися популярністю внаслідок своїх економічних досягнень.

Економічне зростання в Росії сповільнилося, в 2013 році воно знизилося майже до нуля, і в мене був природний інтерес і питання, — якщо доходи більше не зростають, чому Путін продовжує залишатися популярним?

Одне з рішень, придумане Путіним, ви знаєте, — це анексія Криму і розв’язання війни на Донбасі, що на деякий час призвело до зростання популярності. Але в цілому я почав думати над тим, як саме сучасні автократії використовують пропаганду, цензуру, підкуп журналістів та еліти, точкові репресії, і це було ціле дослідження.

Ми з моїм співавтором Деніелом Трізманом (Daniel Treisman) написали кілька статей на цю тему. Ми говорили про те, що сучасні автократії тепер працюють інакше, що потрібні не стільки масові репресії, а саме робота з інформацією. І тут економіка вкрай важлива, тому що навіть якщо ви думаєте про інформацію, кожен громадянин все-таки дивиться і на свій холодильник, на свою кишеню. Тому перед кожним автократом виникає економічний вибір: скільки витратити грошей на охорону здоров’я, освіту, на підтримку бідних, а скільки витратити на пропаганду, цензуру і точкові репресії. І в цьому сенсі – це економічна тема.

Чому пропаганда працює навіть у Франції

Ми взяли справжні цитати Марін Ле Пен, які вона використовувала в своїй президентській кампанії в 2017 році, і провели рандомізований контрольований експеримент, коли показували французам окремо ці цитати, а іноді, в деякій випадково обраній групі виборців, показували ці цитати плюс фактчекінг цих цитат.

Ми намагалися зрозуміти, скільки людей, розуміючи, що Марін Ле Пен бреше, як і раніше продовжують голосувати за неї. І ми отримали дуже незвичайні результати. Люди продовжують голосувати за Марін Ле Пен, навіть коли розуміють, що вона обманює.

І в цьому сенсі, якщо ви запитаєте, чому Марін Ле Пен бреше, якщо знає, що її зловлять фактчекери, відповідь така: вона знає, що вона бреше, і все одно зможе збільшити кількість виборців, тому що фактчекінг запізнюється. Коли до вас приходять фактчекери, ви вже визначилися із тим, за кого ви хочете голосувати.

Виходить, фактчекінг марний?

Фактчекінг сповільнює циркуляцію фальшивих новин на Facebook.

Якщо ви отримуєте цитату Марін Ле Пен, ви з великим задоволенням можете її поширити серед своїх фейсбучних друзів. Але якщо після цього ви отримуєте фактчекінг цієї цитати, який показує, що вона набрехала, поширення неправдивих новин різко падає, і ви ще більше, ймовірно, будете поширювати не тільки саму цитату, але і фактчекінг, тобто будете своїм друзям розповідати, що Марін Ле Пен бреше.

Ще один оптимістичний результат, який ми знайшли, полягає в наступному: якщо ви хочете уповільнити розповсюдження фальшивих новин, ви можете всього лише зробити кілька додаткових бар’єрів. Наприклад, ми виявили, що, якщо для того, щоб поділитися фальшивою новиною зі своїми друзями у фейсбуці, вам потрібно зробити ще один додатковий клік, — кожен клік зменшує кількість розповсюджуваних фальшивих новин на 75%.

Якщо пропаганда працює, навіщо потрібні силовики?

Все одно потрібні силові органи. Як влаштована інформаційна автократія: широким масам ви пояснюєте, що ви робите все правильно, ви популярний, і навіть якщо в холодильнику не так багато залишилося, альтернатива була б ще гірша. Це пропаганда.

Але крім цього, звичайно, є люди, які добре розуміють, що ви ведете країну не туди. Ми їх називаємо в нашій теорії “елітою”. Але загалом це просто поінформовані люди. Частина цих людей хоче з вами боротися. Частину з цих людей ви можете підкупити. Фактично ви пропонуєте елітам хабар, ви говорите: “Так, ви правильно розумієте, я корумпований і некомпетентний лідер. Але я пропоную вам розділити ті вигоди, які у мене є, і жити разом зі мною в цій державі”.

І я буквально знаю російських бізнесменів, які добре розуміють, що режим іде не туди. Але їхнє життя настільки хороше, вони при цьому режимі настільки добре себе відчувають, що вони не готові, не хочуть з ним боротися. Просто для того, щоб не втратити те, що у них є.

Але є люди, які кажуть: “Я не згоден на ваші хабарі, я буду з вами боротися”. І ось проти цих людей потрібна цензура і точкові репресії. І в цьому сенсі силові органи, як і раніше, потрібні.

Інша справа, що це не масштаб репресій, який ми бачили в сталінському Радянському Союзі або в інших великих диктатурах ХХ століття. Наші дослідження показують, що сьогодні більшість автократій схожі на країни, в яких основний акцент робиться на інформацію, а не на масові репресії. Звичайно, старі автократії теж є: Сирія, Північна Корея тощо, але їх дуже мало.

Утримання інформаційних військ обходиться дешевше?

Дивно, наскільки дешево обходиться пропаганда. І ми самі до кінця не розуміємо, чому на пропаганду витрачають так мало грошей. Чому Russia Today одна, а не 10 одиниць.

Втручання в американські вибори — це супер дешево. Просто тому, що сучасні онлайн-технології дозволяють легко поширювати фейки.

Один із прикладів — це бразильські президентські вибори 2018 року. В них Росія не втручалася, там Жаїр Болсонару переміг за рахунок майстерного використання WhatsApp. З’ясувалося, що фейсбук, який володіє WhatsApp, взагалі не уявляє собі, як боротися з фейками всередині WhatsApp.

Навіщо потрібна армія, винищувачі і танки, якщо дешевше організувати пропаганду?

Винищувачі теж важливі, тому що ви повинні розповісти своїм співгромадянам, що у вас сильні збройні сили. Тому певна кількість винищувачів вам потрібна. Але ці винищувачі можуть бути надувними. І я тут не жартую. У Росії дійсно є надувні човни і танки, і це суть інформаційної автократії.

Вам не обов’язково мати велику армію. І тому Росія займається не тільки Україною, але й Сирією, Лівією, Венесуелою, Чадом, Суданом, Центральноафриканською Республікою тощо. І в кожній із цих країн російське втручання невелике, але мета Росії полягає в тому, щоб розповісти своїм виборцям, що Росія сьогодні — супердержава, наддержава.

Що робити чесним журналістам в умовах інформаційної автократії?

Відбувається ренесанс західних ЗМІ. BBC, Deutsche Welle російською мовою, Радіо Свобода наймають першокласних російських журналістів, у них немає абсолютно ніякої іншої роботи, і вони роблять чудову роботу. Саме тому з цими медіа бореться російська влада.

Але загалом звужується простір для вільної незалежної журналістики. Є глобальні ЗМІ, в яких працюють російські журналісти. Є деякі онлайн-медіа, які мають дуже маленьке охоплення, але працюють добре. І, звичайно, є YouTube.

YouTube – це найбільша проблема сучасних автократів, бо заблокувати його дуже важко, це не тільки політичний майданчик — це і розважальний майданчик. Якщо ви почнете цензуру YouTube, люди, які дивляться котиків, б’юті-блогерів і рецепти, це помітять, і будуть вкрай незадоволені.

Чому захід не застосовує проти Росії ті ж пропагандистські методи?

Як тільки ви отримуєте гроші від західних донорів, російська влада оголошує вас іноземним агентом і починає блокувати так чи інакше. Багато ресурсів – заблоковані.

Іноді цензура для захисту від зовнішньої пропаганди коштує дуже дешево. Якщо вам не подобається те, що пише Bloomberg, можливо зрештою ви його просто якимось чином заблокуєте.

Чому фейки такі популярні навіть на Заході?

Коли у вас криза, люди хочуть зрозуміти її причину, раціоналізувати це. І, звичайно, теорія змов завжди знаходить свою аудиторію, коли відбувається щось незвичайне.

І свою роль зіграли соціальні мережі. Є цілий ряд досліджень, включаючи і наші дослідження з Катериною Журавською та Микитою Мельниковим, які показують, що поширення мобільного інтернету, а значить і соціальних мереж, за останні 10 років призвело до різкого зростання голосувань за популістів.

На щастя, в світі є авторитети, і, мені здається, що якраз ця криза допоможе відновити довіру до вчених, особливо до медичних фахівців, до лікарів, вірусологів, епідеміологів.

Тези підготував Андрій Яніцький, директор Центру журналістики Київської школи економіки, і Денис Мурза

Читайте російською: В РФ реально есть надувные истребители. Это суть информационной автократии – Гуриев

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.[ad_2]

Source link

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Самые популярные новости

[ad_1] На в’їзді до крихітного села Магдин, на узбіччі розбитої лісової дороги, стоїть дерев’яний хрест з іконою, прибраний рушниками. Дивно, але дерево та ікона...

Самые популярные новости

[ad_1] Березень 2020 запам’ятається надовго. Це один із найгірших місяців в історії світової економіки. За кілька тижнів обрушилося буквально все: від авіаперевезень і глобального...

Самые популярные новости

[ad_1] Карантин відправив більшу частину країни по домівках, змусивши багатьох українців економити, в тому числі на оплаті комунальних послуг. Показовий приклад – Київ. У...

Новости криптовалюты

[ad_1] Профессор сравнительного правоведения в Колумбийском университете Катарина Пистор считает, что планы Facebook выпустить собственную криптовалюту – очередная заявка компании на мировое господство, которая...

Copyright © 2020 ZoxPress Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress. DMCA.com Protection Status